Interaktiivne tahvel klassiruumis
 ja virtuaalses õpikeskkonnas (II)
  • Avaleht
  • Sissejuhatus
  • Materjalid
    • 1. Tarkvara tutvustus
    • 2. Märkmiku slaidid ja töölehed
    • 3. Piltide lisamine Notebook Galeriisse
    • 4. Objektide animeerimine
    • 5. Eesti õpetajate õppematerjalid
  • Harjutused
  • Allikad

Harjutus 1

Ristsõna koostamine

Ava Notebook'i uus fail.  Harjuta trükkimist, muuda tähtede suurust, kirjastiili, teksti värvi. Proovi kirjutada vabakäejoonega või tahvlipliiatsiga. 

Praktiline ülesanne
Leia omale sõber või  oma klassist 5 sõpra, trükkige oma nimed (2+4) ja püüdke seejärel uurida, kas saate 6 nime põhjal luua  miniristsõna (vt. Joonis 1 ).  
Picture
Joonis 1
************************************************************************************************************
Nõuanne:  Metoodiliselt suurepärane harjutus uute inimestega tutvumiseks  nii klassiruumis kui sõprade seltskonnas. Antud harjutust soovitan kasutada paaristöös või rühmatöös meeskondade loomisel. Selleks ei ole vaja palju aega , piisab 10 min. Võib proovida esmalt paberil/tahvelarvutil ja siis  üks rühmaliige esitleb tulemuse suurel interaktiivsel tahvlil. Kui on võimalus kasutada IT- vahendeid (nt personaalsed läptopid, tahvelarvutid või nutitelefonid), siis soovitan enne  miniristsõna kohtadel valmis meisterdada. 
************************************************************************************************************


Harjutus 2

Lünkteksti loomine  

Valige tekst, millest soovite koostada lünkteksti. Märkige paberil  või tekstitöötlusprogrammis taustamarkeriga ära sõnad, mis jäävad lünkadeks.
Avage programm SMART Notebook (topeltklõps töölaua ikoonil Notebook Software või Start – Kõik Programmid  – SMART Technologies – Notebook Software – Notebook Software 10/11). Klõpsake nupuriba 17. nupule (A-tekst)  ja liikuge valgele alale klõpsates soovitud kohale ekraanil, et alustada trükkimist või kirjutamist (nt suurel Smart klassitahvlil). Ilmunud nupuribalt valige sobiv font, suurus, stiil ja värvus ( vt. Joonis 2). 
Picture
Joonis 2
Kirjutage nüüd tööülesanne õpilasele. Kirjutamiskasti on võimalik suuremaks vedada külgedelt. Kirjutage tekst, jättes kirjutamata lünkades olevad sõnad. Nende sõnade asemele trükkige tühikud. Kui olete kirjutamise lõpetanud, tehke klõps väljaspool kirjutamiskasti või nupul . Tehes nüüd klõpsu tekstil, muutub tekst objektiks. Kui soovite veel teksti redigeerida, tehke uuesti topeltklõps objektil. Seejärel vedage tekst soovitud kohta. 

NB! Teksti lukustamiseks tehke klõps objekti paremas ülemises nurgas  ja valige Lukustamine – Lukusta paigale.
Trükkige soovitud kohta lünkadeks jäävad sõnad. Iga sõna tuleb trükkida eraldi, et neid saaks teineteisest sõltumata liigutada. Kujundage ja kaunistage tööleht kasutades erinevaid nuppe nupuribal. Tausta värvi saab muuta menüüribalt valides Vorming - Taustavärv 

Praktiline ülesanne
Loo oma erialast lähtuvalt Notebook tarkvara abil huvitav lünktekst, mille abil saaks õpilane tunnis demonstreerida klassikaaslastele oma teadmisi või saab igaüks omal soovil ja vaheldumisi käia Smart tahvli  juures lünki täitmas.
Ära unusta teksti kujundada ja välimust disainida . Selge erinevus on näha alljärgenevatel  joonistel (vt. Joonis 3 on vähekujundatud; Joonisel 4 on tekst ja taust kujundatud ). Avaliku publitseerimise soovi korral lisa töölehe alla oma nimi, aasta ja CC-litsents  (vaata viidet allika lehelt).  Seejärel lisa antud faili pilvetehnoloogial põhinevasse faililattu( nt. Dropbox.com või SkyDrive) ja jaga seda sõpradega või lingi avalikult isikliku e-portfoolio kaudu.  
Picture
Joonis 3
Picture
Joonis 4

************************************************************************************************************
Nõuanne: Jälgi, et loodavad lüngad oleks ühesuguse suurusega või ei anna võimalust lahendajale ära arvata, kus üks või teine sõna võiks paikneda. Lohistamise juures lukusta esmalt alustekst ja jäta valitavad sõnad nähtavale rahuliku reana, mitte väga segipaisatuna. Jälgi, et õpilane ulataks  lohistama ja samas ka näeks korraga kõiki sõnu ekraanil. 
************************************************************************************************************


Harjutus 3

Animeeritud esitluse loomine

Vali teema, mida soovid tutvustada. Näiteks on  ees reis tuntud Euroopa riigi pealinna ja on vaja tutvustama olulisemaid vaatamisväärsusi.  Harjutamiseks vali Londoni  tuntumad vaatamisväärsused. Esmalt otsi välja sobivad pildid, mis oleks vabalt kasutatavad ehk CC litsentsi all  (BigBen, London Eye, Tower Bridge, Buckinghami Palace jm) ning lisa Notebook  tarkvara galeriisse ' Minu sisu' alla. Tuleta meelde, kuidas seda teha vt. Materjalid->3. teema
Pilte leiad aadressilt: 
http://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page
http://www.flickr.com/creativecommons/by-2.0/
Ava Notebook ja lisa kohe vajalikud lehed vastavalt piltide või teemade arvule:  trüki pealkiri- >alla lisa tutvustav tekst-> lisa pilt taustaks- > animeeri  slaide järgnevalt:  paremklõps objektil-ülal paremas servas, vali atribuudid (options); hallilt külgpaneelilt vali objekti animeerimine.

Praktiline ülesanne
Selleks, et erinevad objektid hakkaksid liikuma, on vaja kasutajal üle vaadata 5 erinevat valikut.  
a)  Tüüp-> Sula sisse; Suund-> -;  Kiirus->normaalne; Ilmneb-Kui kuvad lehekülje; Kordab->Kord ( Joonis 5)
b)  Tüüp-> Juhi sisse; Suund-> Vasakule;  Kiirus->normaalne; Ilmneb-Kui kuvad lehekülje; Kordab->Puudub ( Joonis 6) Kontrolli tehtut ja vaata üle, kuidas antud faili erinevatel lehtedel pildid liiguvad. 
  

I variant
Picture
Joonis 5
II variant
Picture
Joonis 6
************************************************************************************************************
Nõuanne: Jälgi, et slaidil või lehel olev tekst oleks tausta suhtes kontrastne (hele taust-tume kiri või tume taust- hele kiri), pealkirjad eristuvad ja animeeritud objektid 
ei tohi ei tekstist ega teistest piltidest üle liikuda.
***********************************************************************************************************
* 
Powered by Create your own unique website with customizable templates.